Drugi sierpniowy kurs włoskiego w Umbrii – dzień 2

DSC06569
Papa Giovanni Paolo II e dei capi delle principali religioni nell’ottobre del 1986 

Warto było dzisiaj się wybrać do Asyżu z samego rana.  Po pierwsze można było spokojnie zwiedzić ogród różany (Roseto). Można było spokojnie fotografować cały ogród różany, co normalnie jest niemożliwe z powodu tłumów. Kto widzi żółwia na zdjęciu?

kto widzi zolwia
Dov’è la tartaruga?
DSC06579
Roseto

Nigdy nie publikuję zdjęć wnętrz bazylik, gdzie obowiązuje  zakaz fotografowania. Dzisiaj bardzo się ucieszyłam, kiedy przed 9:00 rano zobaczyłam otwarte na oścież główne wejście Bazyliki Matki Boskiej Anielskiej, dzięki czemu mogłam zrobić zdjęcie.

DSC06567
La Porziuncola

 Zachęcam do zwiedzania Asyżu zaraz po godzinie  8:00 rano, bo nie tylko nie natkniecie się jeszcze na grupy turystów, ale też łatwiej znajdziecie miejsca do parkowania.

 W górnym Asyżu na trzypoziomowym parkingu Giovanni Paolo II dzisiaj  około 10:00 zostawiłam auto na poziomie minus 3. Widziałam, że po około godzinie nie było już tam żadnego miejsca i parkingowy odsyłał w inne miejsca.

 Skoro mowa o parkingach, muszę się też koniecznie z Wami podzielić moim dzisiejszym odkryciem.  Jeśli przyjedziecie własnym samochodem i będziecie chcieli zwiedzać bazylikę Matki Boskiej Anielskiej (Santa Maria degli Angeli), to możecie zostawić auto na niestrzeżonym bezpłatnym parkingu przy domu pielgrzyma, który nazywa się Hotel Domus Pacis Assisi. Dzisiaj pracownik recepcji hotelu potwierdził mi, że parking dostępny jest dla wszystkich pielgrzymów w godzinach jego otwarcia. Z niego na piechotę macie dosłownie 2 minuty do bazyliki. Jest to naprawdę dobra wiadomość, bo parkingi w górnym Asyżu są dość drogie ( 7 euro od godz. 10.00 do 13.30).

DSC06597
San Damiano

Muszę przyznać, że dzisiaj po raz pierwszy odwiedziłam Sanktuarium Świętego Damiana (San Damiano). Ponieważ mój kursant chciał po raz drugi pojechać do Asyżu, mogliśmy więc pozwolić sobie na poszerzenie programu. 

DSC06606
Santuario San Damiano

Po południu sanktuarium otwierane jest o 14:00, dlatego przed wejściem zgromadziła się dość znaczna gromadka chętnych do wejścia. 

czekajac na otwarcie sanktuarium
Si aspetta l’apertura della basilica.

To miejsce, w którym święty Franciszek napisał Pieśń stworzeń, w którym zmarła Święta Klara, naprawdę pokazuje, jak wyglądało na co dzień życie wspólnoty zakonnej.

Nie mogłam oderwać się od aparatu, kiedy zobaczyłam wewnętrzny ogród. Dla mnie jest on po prostu przepiękny!

DSC06616
San Damiano
DSC06609
San Damiano

DSC06589
Basilica di San Francesco ad Assisi

Assisi, 20/08/2019 Ewa Moskal