Drugi sierpniowy kurs włoskiego w Umbrii – dzień 3

 

DSC06728
In cima del Monte Ingino, Gubbio

Zwiedzając różne miasta umbryjskie postać świętego Franciszka zawsze powraca. Dzisiejszy dzień zaczęliśmy od zwiedzania  kościoła świętego Franciszka w Gubbio, przed którym stoi figura Świętego oraz wilka. 

DSC06654
San Francesco e il lupo

https://www.franciszkanie.pl/artykuly/o-sw-franciszku-i-wilku-z-gubbio

DSC06647
Chiesa di San Francesco dei Frati Minori Conventuali a Gubbio

Jednak patronem miasta jest święty Ubaldo, na którego cześć co roku 15 maja organizowany jest “Wyścig świec” (Festa dei Ceri lub Corsa dei Ceri).

 

DSC06734
La Basilica di Sant’Ubaldo

 Doczesne szczątki biskupa Gubbio znajdują się w bazylice na samym szczycie góry Ingino, gdzie można dostać się kolejką.

http://www.funiviagubbio.it/storia.asp

DSC06694
La funivia

Chyba mogę powiedzieć, że pokonałam swój lęk wysokości. Zachęcona pełnymi entuzjazmu  opowiadaniami o tym, jak wspaniale jest wjechać na górę w Gubbio, dzisiaj zdecydowałam się na wjazd kolejką, która na pierwszy rzut oka wygląda dość oryginalnie.  Panorama, jaką widać podczas przejazdu kolejką, jest przepiękna! Myślę że nie oddają tego nawet fotografie.

DSC06727
La vista dalla funivia
DSC06704
Guardando dall’alto

W bazylice przechowywane są przez cały rok trzy drewniane struktury, na których niesione są małe figurki świętych Ubalda, Jerzego i Antoniego podczas “Wyścigu świec”.

DSC06743
Ceri di Gubbio

I Ceri

Podczas spaceru po średniowiecznych uliczkach Gubbio zwiedziliśmy kościół, który powszechnie jest nazywany “kościołem Ojca Mateusza”.  To pięknie odnowiony XII-wieczny kościółek (Chiesa di San Marziale), w którym nagrywano niektóre sceny do słynnej serii. 

DSC06780
Chiesa di San Marziale

Na Piazza Grande wielu turystów w tym i my nie mogliśmy sobie odmówić zrobienia zdjęcia przed “barem Ojca Mateusza”, gdzie często spotykał się, by rozmawiać o zagadkach kryminalnych i grać w szachy.

DSC06794

By zwiedzić przepiękną katedrę, najwygodniej jest wjechać do góry windą (ascensori pubblici).  Ostatnio zauważyłam, że po prawej stronie ołtarza znajduje się skrzyneczka. Jeśli wrzucicie tam monety, wówczas ołtarz główny pięknie się rozświetli i będzie można dokładnie oglądnąć freski oraz zrobić ładne zdjęcie, bo świątynia jest spowita mrokiem.

DSC06798
Gubbio Express

Gubbio, 21/08/2019 Ewa Moskal