Drugi sierpniowy kurs włoskiego w Umbrii – dzień 1

DSC06484
Assisi, Santa Maria sopra Minerva

Dziś odbył się pierwszy dzień kursu „włoski w praktyce” dla mojego kursanta Mariusza. Zaczęliśmy od Asyżu.

DSC06507
Benvenuti ad Assisi – città della pace

Rano o godzinie 10.00 wpisaliśmy się na listę, żeby o 10.30 zwiedzić Bazylikę św. Franciszka po włosku. Grupa była naprawdę liczna, a nasz przewodnik – franciszkanin opowiadał o św. Franciszku i freskach przedstawiających jego życie w sposób nie tylko profesjonalny, ale także bardzo zabawny. 

DSC06530
Visita alla Basilica guidata da un frate in lingua italiana

Muszę powiedzieć, że była to moja trzecia wizyta w Bazylice z przewodnikiem i znowu nauczyłam się wielu nowych wiadomości. Ile jeszcze razy trzeba, żebym zwiedziła  Bazylikę, żeby móc powiedzieć, że znam ją dobrze?!

DSC06534

Wizyta trwała od godziny 10.30 do 12.30. Franciszkanin omawiał freski w Bazylice dolnej używając współczesnego języka, robiąc często odniesienia do życia współczesnego. Była to  piękna lekcja włoskiego w praktyce.

DSC06541
Davanti alla Basilica di San Francesco

Na szybki obiad zjedliśmy torta al testo con prosciutto. Na placu ratuszowym wypiliśmy mrożoną kawę i zjedliśmy lody. Wykorzystałam ten moment na lekcję gramatyczną. 

DSC06549
Si studia!

Jakież było moje zdziwienie, kiedy odkryliśmy przy płaceniu, że w barze pracują Polacy, którzy mogą być moimi potencjalnymi nowymi kursantami!

DSC06553
Fonte battesimale, San Rufino

Zwiedzanie bazyliki San Rufino było skoncentrowane na dwóch miejscach. Pierwszym była chrzcielnica, gdzie ochrzczono zarówno św. Franciszka, jak i św. Klarę, drugim zaś  wystawa obrazów z licznymi podobiznami Jana Pawła II. 

DSC06557
I quadri dedicati a Giovanni Paolo II

Jutro mamy zamiar wrócić do Asyżu.

DSC06493
Santa Maria degli Angeli, Assisi

Assisi, 19/08/2019 Ewa Moskal