Zwiedzam Umbrię – “Asyż podziemny” (Assisi sotterranea).

DSC06418
Foro Romano di Assisi, una delle iscrizioni

Podczas moich wizyt w Asyżu wielokrotnie przechodziłam przez Plac Ratuszowy, gdzie zawsze szczególnie podziwiałam Świątynię Minerwy (Santa Maria sopra Minerva).  Dzisiaj moje spojrzenie na to miejsce diametralnie się zmieniło.

DSC06414
Assisi, Piazza del Comune

 Uczestniczyłam w wieczornym zwiedzaniu pt. “Asyż podziemny” (Assisi sotterranea). Dopiero dzisiaj do mnie dotarło, że bezpośrednio pod placem, po którym dzisiaj chodzą turyści, znajduje się dawne Foro Romano (forum rzymskie), które w bardzo dalekiej przeszłości było ośrodkiem miasta zwanego w czasach Umbrów Asisium.

DSC06436

 Przewodnik muzeum MUSEI di Assisi poprowadził nas pod całym dzisiejszym placem. Byliśmy dokładnie pod Świątynią Minerwy, widzieliśmy gdzie znajdowały się stragany oraz gdzie zasiadali kapłani oraz urzędnicy.

DSC06433

DSC06438

Trudno jest opisać to, co się czuje, kiedy odkrywa się kolejną kartę historii tak nie oczywistą w mieście, jakim jest Asyż.

DSC06422

DSC06417

 Bardzo polecam zwiedzanie podziemnego Asyżu. Ja na pewno tam jeszcze wrócę! 

DSC06451
Assisi, la fontana di Piazza del Comune

Przy okazji wieczornego zwiedzania Asyżu odkryłam, jak to miasto zmienia swoje oblicze właśnie wieczorem, po zachodzie słońca, kiedy można odetchnąć od męczącego upału, rozsiąść się w klimatycznych  restauracyjkach i cieszyć się pięknem otaczającym dookoła. Nad wszystkim dominuje zaś podświetlona forteca Rocca Maggiore. Musicie to po prostu zobaczyć!

DSC06457

 

DSC06460
San Rufino di notte

Assisi, 17/08/2019 Ewa Moskal