Sierpniowy kurs włoskiego w Umbrii – dzień 4

DSC05788
Jola a Perugia

Kurs języka włoskiego 1 – 5 sierpnia 2019

DSC05679
Abbazia di Montecorona

Niedzielę rozpoczęłyśmy mszą w opactwie Montecorona  nieopodal Umbertide. Świątynia pochodzi z XI wieku i jest szczególna.  Pani, która do nas zagadnęła podczas naszego zwiedzenia, stwierdziła że jest to jeden z najpiękniejszych kościołów w Umbrii. 

DSC05646
Montecorona, chiesa superiore

 

DSC05655
Montecorona, cripta

Po pysznej kawie w naszym barze, wybrałyśmy się w podróż do Perugii.  Pierwsze niedziele miesiąca to bezpłatne muzea państwowe we Włoszech, dlatego skierowaliśmy się od razu do Galleria Nazionale dell’Umbria.

DSC05751
Leonardo da Vinci, la Madonna Benois

  Chciałam zrobić niespodziankę nie powiedziałam Joli wcześniej, że będzie mogła podziwiać jeden z obrazów Leonarda da Vinci. Dzisiaj była ostatnia okazja, stąd było dość dużo ludzi, a do podziwiania obrazu mistrza trzeba było stać w kolejce.

DSC05762 

Dzięki freskom i obrazom między innymi malarza Pietro Vannucci  zwanego Perugino moja kursantka mogła się zapoznać z historią stolicy Umbrii.

Jednym z patronów miasta jest święty Ercolano.  Jego świątynię również mogłyśmy dokładnie obejrzeć.

DSC05701
Chiesa di Sant’Ercolano a Perugia

Po wyjściu z muzeum zrobiliśmy małą przerwę na lekki obiad (l’insalata con rucola) i gramatyczną lekcję języka włoskiego.  Potem wzdłuż Corso Vannucci poszłyśmy do fortecy Rocca Paolina. Struktura ta robi wrażenie, tym bardziej że historię miasta opowiada wideoinstalacja “Perugia Folgora”.

https://www.youtube.com/watch?v=N2L_0y1SsbA

DSC05776
Il Grifo e il Leone – simboli di Perugia

Nasz kolejny przystanek to bar Bio Art Cafè w Palazzo della Penna. Podają tam najlepsze prosecco w mieście. Dzisiaj dowiedziałam się, że nazywa się ColVendrà Cuvée extra dry. Bardzo polecam!

Po powrocie do Montone pogawędziłyśmy jeszcze z właścicielką agroturystyki. 

DSC05769
Galleria Nazionale dell’Umbria

Umbria, 4/08/2019 Ewa Moskal