Ciąg dalszy odkrywania regionu Marche i miasto Pozłacanych Brązów 

Podczas naszej podróży do miasta Pergola po drodze tuż przed Cagli zobaczyliśmy mały kościółek i zatrzymaliśmy się, żeby go sfotografować.

Okazuje się, że Chiesa di San Geronzio to świątynia wzniesiona w miejscu męczeństwa biskupa Świętego Geronzio, który jest patronem miasta Cagli.

Po dotarciu do miasta Pergola  przespacerowaliśmy się przez centrum, które było wyjątkowo zapełnione ludźmi z uwagi na sobotni targ.

Spacerując wzdłuż głównej ulicy via Don Minzoni zauważyliśmy mnóstwo przepięknych budynków, sklepów (bardzo lubię zabytkowe lub stylizowane szyldy) i kościołów.

Zobaczyliśmy też przepiękny park historyczny imienia Jana Pawła II.

Kto czytał o naszej wizycie w Urbino wie, że zwiedzałam sama Palazzo Ducale, bo mój mąż czekał na zewnątrz z naszym psem. Tym razem czekało na nas miłe zaskoczenie, kiedy w Muzeum Pozłacanych Brązów (Museo dei Bronzi Dorati e della Città di Pergola) pani w kasie powiedziała, że jeśli pies jest mały,  spokojny i na smyczy, nie ma żadnego problemu, może wchodzić z nami do muzeum!

Najważniejszym celem naszej wyprawy były pozłacane posągi z brązu “Bronzi Dorati di Pergola”.

To grupa czterech posągów: dwóch rycerzy na koniu oraz dwóch stojących kobiet. Przedstawiają jedyną grupę rzeźb w pozłacanym brązie ocalałych z epoki rzymskiej!

Od trzech lat w muzeum została uruchomiona prezentacja multimedialna, która w bardzo ciekawy sposób opowiada po włosku całą historię, kiedy w 1946 roku pewien rolnik na swoim polu przez przypadek odkrył pozłacane brązy. Fakt ten chciał najpierw ukryć, jednak dzięki pewnemu księdzu udało się uratować posągi, które możemy dziś podziwiać w muzeum.

Muzeum prezentuje też ciekawe dzieła Waltera Valentini, zabytkowe monety (gdyż znajdowała się tutaj mennica) oraz fragmenty z rzymskich nagrobków.

W sekcji historyczno-artystycznej można zobaczyć też religijne obrazy oraz rzeźby.

Drugim etapem naszej podróży była miejscowość nadmorska Torrette di Fano, gdzie spacerowaliśmy brzegiem morza. Nasz pies oszalał ze szczęścia.

Potem jeszcze było Fano, które bardzo mile mnie zaskoczyło swoją historyczną atmosferą.

Pergola, 14.01.2023 Ewa Moskal