Dzień drugi Festiwalu Dziennikarstwa w Perugii

#ijf19

Perugia, 4 kwietnia 2019 roku

Corso Vannucci – główny deptak centrum w czasie festiwalu jest pełen życia.  Na każdym kroku widać, że wśród zwykłych mieszkańców oraz turystów spacerują uczestnicy festiwalu. Można ich rozpoznać po  charakterystycznych plakietkach.

DSC02601

Dzisiaj wybrałam kilka konferencji.  Z jednej strony miło było posłuchać Polaka Jakuba Górnickiego opowiadającego o nowym stylu uprawiania dziennikarstwa z https://outride.rs/pl/. W bardzo interesujący sposób podjęto temat zmian klimatycznych i tutaj dowiedziałam się między innymi o stowarzyszeniu Valigiablu https://www.valigiablu.it/greta-complotto-clima/

Wysłuchałam bardzo profesjonalnego wystąpienia Nando Pagnoncelli na temat dezinformacji i propagandy oraz jaką w tym wszystkim rolę pełni telewizja.

https://www.journalismfestival.com/programme/2019/disinformation-and-propaganda-the-role-undervalued-of-tv

Jednak konferencje, które najbardziej mnie wzruszyły,  oglądnęłam już dzięki transmisji. Maria Ressa za swoją dziennikarską walkę o demokrację na Filipinach jest uznawana za prawdziwą bohaterkę.

Ale temat najbardziej wstrząsający mówi o śmierci włoskiej dziennikarki telewizji Rai Ilarii Alpi i pracującego z nią operatora Mirana Hrovatina. Konferencja ta przybrała formę teatralnej opowieści prowadzonej przez zastępcę dyrektora L’Espresso. Materiał wzrusza i pokazuje, jak nadzwyczajną misję pełnią dziennikarze.

Polecam oglądnięcie całego materiału.

https://media.journalismfestival.com/

Ewa Moskal