Nauka włoskiego

Nauka włoskiego
Nauka włoskiego

Włoski jest językiem, którym jako ojczystym posługują się mieszkańcy Włoch. Twierdzenie banalne i oczywiste, ale czy aby na pewno?

W rzeczywistości Italia jest zróżnicowana językowo, a lokalne dialekty potrafią znacznie różnić się od siebie. Jest to następstwem złożonej historii Półwyspu Apenińskiego, przez stulecia pokrojonego licznymi granicami politycznymi. Na poszczególnych włoskich ziemiach rozwinęły się różne lokalne odmiany języka mówionego, które swoimi korzeniami sięgają łaciny. Językoznawcy grupują te dialekty w grupy lub nawet klasyfikują jako języki regionalne Włoch. Istnieje na przykład dialekt toskański i to właśnie jemu przypadła zaszczytna rola bycia podwaliną standardowego języka włoskiego, choć współczesnym toskańskim mówi tylko ok. 3,5 miliona obywateli Włoch w Toskanii, części Umbrii i niektórych miejscach na Korsyce i Sardynii. Standardowym językiem włoskim posługuje się większość z ok. 60 milionów ludzi zamieszkujących ten kraj. Jest to uniwersalny język Włoch, którym Włosi posługują się w mediach, na uniwersytetach i w wielu sferach życia. Siłą rzeczy standardowy włoski wypiera języki lokalne, które na północ od Rzymu nierzadko są jeszcze używane zwłaszcza przez osoby starsze, w mowie potocznej czy na prowincji. W południowej części kraju, a więc w Kampanii, Kalabrii, na Sycylii i Sardynii języki lokalne mają się lepiej, choć też ustępują językowi standardowemu. Wynika to zarówno ze względów praktycznych, migracji wewnętrznych, jak i polityki prowadzonej po zjednoczeniu Włoch w XIX wieku.

Dla osoby uczącej się włoskiego jako języka obcego, najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest przyswajanie sobie standardowej wersji tego języka, podobnie jak na przykład ucząc się angielskiego skupiamy się raczej na standardowej wersji brytyjskiej lub amerykańskiej, a nie lokalnych wariacjach angielszczyzny.

Nauka włoskiego ma dla Polaka taką wielką zaletę, że gramatyka tego języka jest dla nas prosta. Nie ma bardzo złożonych reguł, pisownia nie sprawia problemów, podobnie jak wymowa poszczególnych słów. Dlatego mając motywację i poświęcając odpowiednio dużo czasu naprawdę da się zrobić szybkie postępy w nauce włoskiego. Nawet zaczynając od absolutnych podstaw można w ciągu kilku miesięcy intensywnej nauki odnieść wspaniałe rezultaty. Warto zauważyć, że przeciętnemu Polakowi nauczenie się włoskiego przyjdzie o wiele łatwiej, niż Włochowi opanowanie naszej mowy ojczystej.